Задължителен одит

Задължителен независим финансов одит

Задължителен независим финансов одит представлява проверка достоверността на финансовия отчет на предприятието и гарантира, че отчетът не се съдържа несъответствия, отклонения и неточности. Задължителният финансов отчет се извърши от независим регистриран одитор.

Изворска Одит ЕООД извършва задължителен финансов одит съгласно Международните одиторски стандарти (МОС). Гарантираме професионално изпълнение на възложения одит. Одитът включва процедури за получаване на одиторски доказателства за верността на посочените данни във финансовия отчет.

Следните предприятия подлежат на задължителен независим финансов отчет:

Годишнит финансов отчет на Вашето предприятие подлежи на задължителен финансов одит от независим регистриран одитор, ако към 31 декември на текущия отчетен период той надвишава показателите на два от следните критерия:

1. балансова стойност на активите към 31 декември – 2 млн. лв.;
2. нетни приходи от продажби за годината – 4 млн. лв.;
3. средна численост на персонала за годината – 50 души.

Независимо от горните показатели, на задължителен независим финансов одит от регистриран одитор подлежат годишните финансови отчети на следните предприятия:

* Акционерни дружества ( АД );
* Командитни дружества с акции ( КДА );
* Средните и големите предприятия;
* Предприятията от обществен интерес (ПОИ);
* Средните и големите групи и групите, в които има поне едно предприятие от обществен интерес;
* Предприятия, за които това изискване е установено със закон.

Сроковете за заверка на годишни финансови отчети от регистриран одитор са както следва:

1. За дружества с ограничена отговорност, които по Закон подлежат на задължителен одит – преди подаването на отчета в Търговския регистър – 30 юни.
2. За други търговски дружества, които по Закон подлежат на задължителен одит – преди подаването на отчета в Търговския регистър – 31 юли.
3. За ЕТ, които покриват критериите за задължителен одит – преди подаването на отчета в Търговския регистър – 31 май.
4. За Юридически лица с нестопанска цел – преди подаването на отчета в Министерство на правосъдието – 30 юни.

На задължителен независим финансов одит от регистрирани одитори подлежат годишните финансови отчети на юридическите лица с нестопанска цел, определени за осъществяване на общественополезна дейност, когато за текущата година превишават един от следните показатели:
1. балансова стойност на активите към 31 декември – 1 000 000 лв.;
2. размер на нетните приходи от стопанска и приходите от нестопанска дейност за текущата година – 2 000 000 лв.;
3. обща сума на получените през текущата година финансирания и неусвоени към 31 декември на текущата година финансирания, получени през предходни отчетни периоди – 1 000 000 лв.

На задължителен независим финансов одит от регистрирани одитори подлежат годишните финансови отчети на юридическите лица с нестопанска цел, определени за осъществяване на общественополезна дейност и извършващи дейност по чл. 116 от Семейния кодекс.

При пропуск да направите одит са предвидени следните санкции:

за ръководителя от 500 до 5000 лв.;
за предприятието от 2 000 до 10 000 лв.
Ако вашето предприятие подлежи на задължителен независим финансов одит, свържете се нас на посочения в сайта телефон или имейл.

Одит при преобразуване

Задължителен одит при преобразуване от регистриран одитор, съгласно Търговския закон, се извършва за всяка фирма или предприятие, ако участват в някоя от следните процедури за преобразуване:

– вливане;
– сливане;
– разделяне;
– отделяне;
– отделяне на еднолично търговско дружество;
– промяна на правната форма.

Законът освобождава от одит при преобразуване фирми или предприятия, ако всички съдружници или акционери в преобразуващите се и в приемащите дружества изразят писмено съгласие да не се извършва одит, приемащото дружество не е капиталово и не се увеличава капитала на приемащото дружество.

Задължителен одит на проекти

Задължителен одит на проекти се извършва, ако проектът или проектите се изпълняват с договор за безвъзмездна финансова помощ от:

– Европейския фонд за регионално развитие;
– Европейски социален фонд;
– Кохезионния фонд;
– Европейския фонд за морско дело и рибарство;
– Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство;
– Норвежкия финансов механизъм и др.

Правилата за управление на проекти, финансирани от различните фондове, обикновено включват изисквания за осъществяване на независим финансов одит на финансовите отчети от регистриран одитор или специализирано одиторско предприятие.

Одитът на проекти включва съгласуване на счетоводната система, която ще се прилага при изпълнението на проекта, уточняване на всички реквизити на първичните счетоводни документи, проверка на междинните и окончателни финансови отчети по проекта за съответствие с всички изисквания на Договарящия орган,