Доброволен одит

Доброволен финансов одит

Доброволен независим финансов одит представлява проверка на годишния финансов отчет на фирмата или предприятието, която гаранира с висока степен на сигурност, че отчетът не се съдържа съществени несъответствия, неточности или отклонения.

Доброволният одит не се различава по нищо от задължителния одит, освен че в процеса на работа, независимият регистриран одитор се съобразява с конкретните изисквания на фирмата, която го е наела. При изпълнение на процедурата, одиторът задължително трябва да следва международните одиторски стандарти като гарантира коректно изпълнение на услугата и достоверността на изготвения одиторски доклад.

Обикновено доброволният финансов одит има за цел да даде оценка на прилаганата счетоводна политика и да докаже чрез независима проверка ефективността на работа на счетоводния екип. В тези случаи ръководството на фирмата може да насочи одитора към специфична част от финансовите отчети, където има вероятни неточности или отклонения от реалната ситуация.

Всеки доброволен независим финансов одит дава възможност да се открият съществени отклонения и неточности във финансовия отчет на фирмата или предприятието, които биха могли да доведат до бъдещи административни санкции. Чрез доброволен одит могат да се установят неволно допуснати грешки, които да се коригират навреме, но също така и умишлено посочени неточности, с цел, кражби, злоупотреби и измами.

 

Одит на контролна система

Одит на контролната система не е само проверка на счетоводните записи и отчети, а е инструмент за намаляване и ограничаване на риска от измами, злоупотреби, кражби и грешки в допустими граници.

Одитът на контролната система е доброволен одит и подпомага фирмата за постигане на целите й, като:
– Идентифицира и оценява рисковете във фирмата
– Оценява адекватността и ефективността на системите за финансово управление и контрол
– Дава препоръки за подобряване на дейностите във фирмата.

Одит на контролна система представлява оценка на риска от вътрешнофирмени измами, злоупотреби, кражби и грешки. Оценката включва препоръки за намаляване на този риск и повишаване на ефективността на счетоводния отдел на предприятието

Преглед на финансов отчет

Преглед на финансов отчет не е одит, а представлява проверка на финансовия отчет на Вашата фирма или предприятие. Процедурата по преглед на финансов отчет обхваща:

– Преглед на финансовото състояние на фирмата,

– Отчета за приходите и разходите,

– Отчета за движението на паричните потоци и

– Отчета за движението на капитала на фирмата и неговите промени.

Целта на прегледа на финансовия отчет е да удостовери, че отчетът е направен в съответствие с изискванията на определена рамка за финансова отчетност. Всички доклади, анализи и препоръки, които произтичат от прегледа са с умерена степен на сигурност. За висока степен на сигурност се препоръчва доброволен финансов одит или, ако фирмата ви отговаря на критериите съгласно Закона за счетоводството, задължителен одит.

Одит на данъчна политика

Одит на данъчна политика представлява превантивен одит с цел оптимизиране данъчната политика на фирмата или предприятието.

При одит на данъчната политика на фирмата се дава оценка на риска от санкции и подпомага данъчното планиране на дейността на предприятието.

В резултат на одит на данъчна политика може да се:

– Прецизират договори от данъчна гледна точка

– Легално да се оптимизират данъците

– Избягване на двойно данъчно облагане